سازگارکننده های مالئیکه (گرافت مالئیک انیدرید)

 1. سی‌وان پلیمر
 2. /
 3. سازگارکننده های مالئیکه (گرافت مالئیک انیدرید)
معمولا در فرمولاسیون طیف وسیعی از محصولات پلیمری از یک سری ترکیبات و سازگارکننده‌ها استفاده می‌شود تا مواد تولیدی خصوصیات مورد نیاز مصرف کننده را پیدا کند. سازگارکننده مالئیکه (گرافت مالئیک انیدرید) یکی از مواد موثر در ترکیبات پلیمری است که به تهیه مستربچ‌ها، کامپاند‌های رنگی و نانو مواد کمک می‌کند. همانطور که از نام این محصول پیداست، عملکرد آن سازگار کنندگی محصولات ناسازگار در کنار هم است که به عملکرد بهتر آن‌ها می‌انجامد. همراه ما باشد تا در این مقاله با سازگارکننده مالئیکه و مزایا آن آشنا شویم. معرفی سازگارکننده مالئیکه یکی از مواد کاربردی در فرمولاسیون طیف گسترده‌ای…

محصول های مشابه

معمولا در فرمولاسیون طیف وسیعی از محصولات پلیمری از یک سری ترکیبات و سازگارکننده‌ها استفاده می‌شود تا مواد تولیدی خصوصیات مورد نیاز مصرف کننده را پیدا کند. سازگارکننده مالئیکه (گرافت مالئیک انیدرید) یکی از مواد موثر در ترکیبات پلیمری است که به تهیه مستربچ‌ها، کامپاند‌های رنگی و نانو مواد کمک می‌کند. همانطور که از نام این محصول پیداست، عملکرد آن سازگار کنندگی محصولات ناسازگار در کنار هم است که به عملکرد بهتر آن‌ها می‌انجامد. همراه ما باشد تا در این مقاله با سازگارکننده مالئیکه و مزایا آن آشنا شویم.

معرفی سازگارکننده مالئیکه

یکی از مواد کاربردی در فرمولاسیون طیف گسترده‌ای از محصولات پلیمری، سازگارکننده مالئیکه است. این سازگارکننده بر پایه‌های مختلفی چون PP،PE، PA و… تولید می‌شود که با ایجاد پیوند بین دو ترکیب قطبی و غیر قطبی، باعث سازگاری مواد پلیمری با الیاف، چوب، مواد معدنی و دیگر مواد می‌شود. این محصول در ترکیب با مواد باعث بهبود خواص آن‌ها، رنگ پذیری، پیوند قوی تر و… می‌شود. در واقع زمانی که مواد پلیمری در ترکیب با مواد غیر قطبی قرار گرفته اند، وجود سازگارکننده مالئیکه با ظهور عامل قطبی در ساختار خود، باعث سازگاری ترکیب و پیوند قوی بین آن‌ها می‌شود که امکان وجود درصد بالاتری از دیگر مواد ناسازگار را می‌دهد.

کاربرد سازگارکننده مالئیکه

سازگارکننده مالئیکه یکی از مواد پرکاربرد در ترکیبات پلیمری است که با بهبود خواص مواد و پیوند بهتر آن‌ها به تولید محصولات باکیفیت در هزینه کمتر کمک می‌کند. این سازگارکننده پلیمری در تولید محصولات زیادی کاربرد دارد و در صنایع مختلفی استفاده می‌شود که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • تولید کامپاند کربنات، شیشه، چوب، پلاستیک و…
 • تولید آلیاژ نایلون با PE
 • پلاستیک حاوی فیلر کربنات، الیاف شیشه، تالک و…
 • مواد بازدارنده شعله
 • مستربچ
 • صنعت خودروسازی
 • الکترونیک
 • بسته بندی
 • تولید لوله

همانطور که پیشتر اشاره شد، سازگارکننده مالئیکه در پایه پلیمری متنوعی وارد بازار می‌شود. دقت داشته باشید که در هنگام خرید سازگارکننده مالئیکه، نمونه‌ای مطابق با پایه پلیمری محصول تولیدی تهیه کنید تا با آن سازگاری داشته باشد.

مزایا سازگارکننده مالئیکه (گرافت مالئیک انیدرید)

سازگارکننده مالئیکه با خاصیت ایجاد پیوند میان محصولات پلیمری با دیگر مواد، امروزه در صنایع مختلفی کاربرد دارد و باعث ایجاد محصولات با ویژگی‌های منحصر به فرد می‌شود. این سازگارکننده پلیمری خود با ویژگی‌های خاص، مزایا بسیاری برای تولید کنندگان به همراه دارد که عبارتند از:

 • بهبود خواص کامپاند
 • پراکنش بهتر فیلر
 • خیس شدگی بهتر
 • رنگ پذیر کردن سطح قطعات
 • افزایش چسبندگی
 • امکان استفاده از درصد الیاف بیشتر
 • قطبی سازی پلیمر
 • جلوگیری از کلوخه شدن
 • افزایش خواص مکانیکی

سازگارکننده مالئیکه گرافت شده با مالئیک انیدرید با وجود این مزایا به تولیدکنندگان امکان تولید گستره وسیعی از محصولات را می‌دهد که پیش از آن تولید این محصولات با چالش‌های فراوانی همراه بود و به نوعی امکان پذیر نبود.

انواع سازگارکننده مالئیکه

سازگارکننده مالئیکه گرافت شده

سازگارکننده مالئیکه در پایه‌ پلیمری متنوعی تولید می‌شود که هر یک با توجه به پایه پلیمری آن به روش‌های مختلفی تولید شده و کاربردهای متفاوتی دارد. ما در این قسمت به معرفی سه نمونه پرکاربرد سازگارکننده مالئیکه می‌پردازیم.

پلی اتیلن گرفت شده با مالئیک انیدرید

این سازگارکننده پلیمری به روش اکستروژن واکنشی تولید می‌شود که به نام چسب پلیمری نیز شناخته می‌شود. در واقع این سازگارکننده، پلی اتیلن اصلاح شده با گروه‌های عاملی است که با گستره وسیعی از مواد پیوند قوی برقرار می‌کند. از موادی که با این سازگارکننده ترکیب می‌شوند، می‌توان به مواردی چون پلی آمیدها، اتیلن وینیل الکل، پلی استر، پلی کربنات، پلی استایرن و فلزات اشاره کرد. این سازگارکننده مالئیکه با توجه به پایه پلیمری خود کاربردهای گوناگونی دارد که عبارتند از:

 • سازگاری کامپاند پلیمر با پلیمر
 • سازگاری چوب، الیاف و مواد معدنی با پلیمر
 • صنعت بسته بندی، خودروسازی، لوله و…
 • انواع مستربچ

پلی پروپیلن گرفت شده با مالئیک انیدرید

سازگارکننده مالئیکه بر پایه PP یکی از پرکاربردترین سازگارکننده پلیمری است که در تولید کامپاند کربنات کلسیم، الیاف شیشه و.. کاربرد دارد. این سازگارکننده به بهبود خواص مواد تولیدی و افزایش میزان فیلر خوری آن کمک می‌کند. این سازگارکننده مالئیکه با پراکنش بهتر فیلر و کمک به کاهش هزینه تولید محصول، مزایا بسیاری برای تولیدکننده و مصرف کننده به همراه دارد و باعث تولید محصول نهایی با کیفیت و در عین حال باصرفه می‌شود. از کاربردهای این محصول می‌توان به مواردی چون تولید قطعات پلاستیکی خودرو، تولید ظروف یکبار مصرف، صنعت چوب و پلاستیک، تولید کامپاند بازیافتی و… اشاره کرد.

پلی اولفین الاستومر گرفت شده با مالئیک انیدرید

این ماده با کمک به چقرمه شدن پلی آمیدهایی چون پلاستیک پرکننده، باعث افزایش مقاومت آن در برابر ضربه و بهبود مقاومت مکانیکی آن در درجه حرارت پایین می‌شود. برای ایجاد خاصیت‌های ذکر شده تنها کافیست که 10 الی 20 درصد از این سازگارکننده با پلی آمید ترکیب شود تا افزایش خواص ضربه آن خود را نشان دهد. میزان سازگارکننده مالئیکه در ترکیب با این ماده بیشتر از یک است که ماده‌ای کاملا شفاف و بی بو می‌سازد. همچنین با نقش اصلاح کنندگی ضربه، استحکام مواد را به مقدار قابل ملاحظه‌ای افزایش می‌دهد.

جمع بندی

سازگارکننده مالئیکه (گرافت مالئیک انیدرید) ماده‌ای موثر جهت بهبود پیوندها و چسبندگی مواد معدنی پودری، الیاف شیشه و… با مواد پلیمری شناخته می‌شود که باعث ایجاد پیوند قوی میان آن‌ها شده و خواص این مواد را افزایش می‌دهد. این محصول توانایی بالایی در ایجاد سازگاری بین بستر قطبی و غیر قطبی دارد که همین امر به ترکیب مواد کمک می‌کند. سازگارکننده پلیمری در صنایع بسیاری کاربرد دارد که معمولا برای تولید لوله، قطعات خودرو، ظروف یکبار مصرف، تولید انواع مستربچ و کامپاند و… استفاده می‌شود. ما در این مقال به بررسی موردی انواع سازگارکننده مالئیکه و مزایا آن پرداختیم تا اطلاعات کافی از این محصول کاربردی کسب کنید.

2 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید