مستربچ لیزکننده

این مستربچ ها برای اصلاح ضریب اصطکاک لایه های پلاستیکی استفاده می شوند. میزان اضافه شدن مستربچ های لیز کننده به نوع فیلم، ضخامت و اثر لیزکنندگی مورد نیاز بستگی دارد. ضریب اصطکاک در روز اول پس از اکستروژن به سرعت کاهش می یابد و پس از ۲-۳ روز به یک مقدار ثابت می رسد. اثر عوامل لیزکننده زمانی که با افزودنی های Anti-Block ترکیب شوند افزایش می یابد. حداکثر زمان نگهداری این مستربچ ۶ ماه است.

دسته محصول: مستربچ های افزودنی
دیتاشیت ها

مستربچ لیزکننده جزو یکی از انواع مستربچ افزودنی محسوب می‌شوند که در اکثر صنایع تولید محصولات پلاستیکی کاربرد دارند.‌ مستربچ لیزکننده از یک ماده مولکولی بزرگ تشکیل شده است که وزن بالایی دارد و در حالت مذاب، لزج و‌ چسبناک است. این ماده باعث کاهش اصطکاک بین سطوح می‌شود. در واقع می‌توان با افزودن مستربچ‌های لیز کننده اصطکاک بین سطوح داخلی و خارجی را تا حدود زیادی کاهش داد. این‌ مستربچ‌ها در بازار به عنوان اسلیپ نیز شناخته شده‌اند و از ویژگی‌ها و مزایای بسیاری برخوردارند. در این‌ مقاله به معرفی این مواد، نحوه‌ی خرید مستربچ لیزکننده یا اسلیپ و نیز عوامل مؤثر در قیمت مستربچ لیزکننده پرداخته شده است.‌

مستربچ لیزکننده چیست؟

مستربچ اسلیپ نوعی ماده افزودنی یا به عبارتی دیگر، اصلاح کننده است که در پایان فرآیند تولید محصولات ترموپلاست به سطوح آن‌ها اضافه می‌شود. این‌ مستربچ‌ها نقش روان‌کننده و براق‌کننده را بر عهده دارند و در طی فرایند یا پایان فرآیند، وارد عملیات تولید می‌شوند. به این طریق که تدریجاً به طرف سطح خارجی جسم حرکت کرده و به مرور زمان در آن‌جا شروع به کریستالیزه شدن می‌کنند. به طور کلی در پایان فرآیند تولید بعد از اینکه محصول به طور کامل خنک شد، مستربچ افزودنی لیز کننده را به صورت یک لایه بر روی سطح محصول به طور یکنواخت اضافه می‌کنند تا کاملاً براق و جلا داده شوند.

سرعت این انتقال به طول زنجیره مستربچ افزودنی،‌ پلیمر پایه و نیز غلظت ماده افزودنی بستگی دارد. انتقال به این‌ صورت است که سطح جسم با پوششی نازک و نامریی از مستربچ افزودنی اسلیپ پوشانده می‌شود. در نهایت این امر منجر به کاهش اصطکاک بین سطوح خواهد شد. میزان درصد استفاده از لیز کننده‌ها در فیلم‌های پلیمری LLDPE و LDPE بر اساس ضریب اصطکاک رزین پایه به کار رفته در محصول پلیمری تعیین می‌شود.

انواع مستربچ لیزکننده

از انواع مستربچ های لیزکننده می توانیم به پایه پلی اتیلن برای مصرف در نایلون و فیلم‌ها پایه پروپیلن برای سلفون اشاره کرد. مستربچ های لیز کننده با استفاده erucamide ارائه می‌شوند. این مستربچ ها در دو گرید 3P batch-SL709 قرار دارند و همان طور که اشاره کردیم بر پایه پلی اتیلن و3P batch-SL708 و پلی پروپیلن عرضه می شوند. مستربچ ها دارای انواع مختلفی هستند و به دسته بندی های گوناگون تقسیم بندی می شوند.

ویژگی‌‌ها و خواص مستربچ لیزکننده

مستربچ‌های اسلیپ در کنار خواص لیز کننده‌ای که دارند از یک سری ویژگی‌ها برخوردار هستند. برخی از ویژگی‌های مهم مستربچ افزودنی لیز کننده شامل موارد زیر است:

مستربچ لیز کننده

 • مناسب بودن قیمت مستربچ لیزکننده
 • کاهش میزان چسبندگی بین سطوح
 • کاهش میزان استهلاک و کارکرد بیهوده ماشین آلات
 • کاهش ضایعات حاصل از محصولات پلیمری دور ریختنی
 • تولید فیلم‌های پلیمری براق و شفاف
 • ممانعت از ایجاد پدیده شکست مذاب
 • بهبود دهنده عوامل مؤثر بر چاپ
 • افزایش کیفیت و کارایی فیلم‌های پلیمری
 • ایجاد سهولت در جابه­جایی محصولات ترموپلاست

 

مزایای استفاده از مستربچ لیزکننده

مشتریان قبل از خرید مستربچ لیزکننده یا اسلیپ بهتر است ابتدا با مزایای استفاده از آن‌ها آشنا شوند. از مهم‌ترین مزایای استفاده از مستربچ‌های لیز کننده در هنگام تولید، سهولت در جدایی قطعه از قالب در فرآیند قالب‌گیری تزریقی است. زیرا با استفاده از لیز کننده‌ها، سطوح به طور کامل صیقل و جلا داده شده و به راحتی از قالب جدا می‌شود. به همین دلیل مستربچ‌های لیز کننده برای حل مشکلات پیش آمده در هنگام جداسازی از قالب‌ بسیار کارآمد هستند.

کاربردهای مستربچ لیزکننده

همانطور که گفته شد از مستربچ‌های لیز کننده در تولید اکثر محصولات پلاستیکی استفاده می‌شود. در زیر به

صورت فهرست‌وار به برخی از مهم‌ترین کاربردهای مستربچ لیزکننده اشاره شده است:

 • تولید فیلم‌های یک لایه و چند لایه پلیمری
 • تولید انواع نایلون و نایلکس
 • تولید نایلون شیرینگ
 • تولید محصولات پلاستیکی و لوازم الکتریکی خانگی
 • تولید قطعات و لوازم یدکی ماشین آلات
 • تولید سلفون و سفره‌های یکبار مصرف
 • تولید اسباب بازی و لوازم آشپزخانه

قیمت مستربچ لیزکننده

قیمت مستربچ لیزکننده slip

برای خرید مستربچ لیزکننده یا اسلیپ، باید به یک سری از عوامل و فاکتورها توجه ویژه کرد. به طور کلی در تعیین قیمت مستربچ اسلیپ عوامل متعددی تأثیرگذار است. مهم‌ترین فاکتور در قیمت مستربچ افزودنی اسلیپ، کیفیت و کارایی آن است. میزان لیز شدن‌ محصول پلاستیکی نیز یکی دیگر از عوامل مؤثر در تعیین قیمت مستربچ لیزکننده است. نوسانات دلاری و ارزی نیز به نوبه خود در تغییر قیمت مستربچ‌های لیز کننده مؤثر خواهد بود.

خرید مستربچ لیزکننده یا اسلیپ

تولید کنندگان محصولات ترموپلاست، برای خرید مستربچ‌های لیز کننده می‌توانند به مراکز فروش حضوری و اینترنتی این مواد مراجعه کنند. خریداران در هنگام خرید باید ابتدا میزان مورد نیاز از لیزی سطوح محصول را در نظر گرفته سپس اقدام به خرید نمایند. در خرید مستربچ‌های افزودنی حتماً به نام تجاری یا برند محصول دقت نمایید که معتبر و با کیفیت باشد.

جمع­ بندی

یکی از مستربچ‌های پرکاربرد در میان مواد افزودنی،‌ مستربچ لیزکننده است. این مستربچ‌ها اصطکاک بین سطوح را کاهش داده و نوعی جلا و شفافیت به محصول می‌بخشند. استفاده از مستربچ‌های اسلیپ مزایا و ویژگی‌های بسیاری دارد. از مهم‌ترین مزایای مستربچ‌های افزودنی اسلیپ، می‌توان به کاهش اسطکاک و چسبندگی بین سطوح اشاره کرد. قیمت مستربچ لیزکننده در عین حال که مزایای زیادی دارد، کاملاً مقرون به صرفه است. مشتریان این گونه مواد افزودنی، برای خرید مستربچ لیزکننده یا اسلیپ باید به یک سری نکات قبل از خرید، توجه کرده تا بتوانند خرید درست و اصولی را انجام دهند.

1 review for مستربچ لیزکننده

 1. خسروی

  سلام نمونه میتونم تهیه کنم جهت بررسی کیفیت کار؟

  • c1polymer

   سلام بله آدرس و کد پستی بفرستید و نوع مدنظرتون رو اعلام کنید تا نمونه براتون ارسال شه

Add a review

Your email address will not be published. Required fields are marked *