1. سی‌وان پلیمر
  2. /
  3. سازگارکننده های مالئیکه
  4. /
  5. سازگارکننده‌های مالئیکه پایه TPE

سازگارکننده‌های مالئیکه پایه TPE

دسته محصول: سازگارکننده های مالئیکه
دیتاشیت ها
زیردسته‌های این محصول
نتیجه‌ای پیدا نشد.

امروزه در تولید محصولات پلاستیکی از مواد مختلفی چون کامپاندها، مستربچ‌ها و… برای ارتقا سطح کیفیت محصولات تولیدی استفاده می‌شود. کامپاندها به عنوان یکی از نمونه‌های پرمصرف این مواد از اجزای مختلف پایه پلیمری، افزودنی و سازگارکننده تشکیل شده اند که عملکرد درست هر یک از این اجزا، باعث کاربرد درست کامپاند در ترکیب با مواد اولیه پلیمری می‌شود. سازگارکننده به دلیل ایجاد پیوند در کامپاندها نقش مهمی در عملکرد آن دارد که ما در این مقاله قصد داریم به بررسی سازگارکننده مالئیکه پایه TPE و کاربردهای آن بپردازیم.

آشنایی با سازگارکننده مالئیکه پایه TPE

سازگارکننده نوعی ماده پیوند دهنده پایه پلیمری و افزودنی است که که از ایجاد ناسازگاری میان دو ترکیب قطبی و غیر قطبی آن‌ها جلوگیری می‌کند. به نوعی وجود سازگارکننده باعث ایجاد اتصال قوی بین مواد تشکیل دهنده کامپاند می‌شود که بهبود خواص مکانیکی محصول را در پی دارد. سازگارکننده مالئیکه پایه TPE از اجزای مختلفی چون پلیمر ترموپلاست سخت، نرم کننده، پرکننده، رنگدانه و… تشکیل شده است که این مواد با توجه به خواص مورد انتظار، آلیاژ سازی می‌شوند. بنابراین با انتخاب صحیح این مواد می‌توان سازگارکننده با خواص گسترده مکانیکی، حرارتی، فیزیکی و… در کامپاند ایجاد کرد که خواص متنوعی به دنبال دارد. به طور کلی سازگارکننده با ایجاد ترکیب پایدار در کامپاند باعث ارتقا سطح کیفیت آن و عملکرد صحیح این ماده تقویت کننده در ترکیب با مواد اولیه پلیمری می‌شود که باید میزان آن با توجه به خصوصیات ماده پلیمری و مواد معدنی ترکیب کنترل شود.

کاربردهای سازگارکننده مالئیکه پایه (TPE)

کاربرد سازگارکننده‌ها وابسته به پایه و ترکیبات هر یک متفاوت است که سازگارکننده مالئیکه پایه TPE از این مورد مستثنی نیست. این نوع سازگارکننده معمولا در تهیه کامپاندهای پایه ABS و پلی استایرن کاربرد دارد که به اصلاح ضربه آن‌ها کمک می‌کند و باعث تولید قطعات خودرو باکیفیت بیشتری می‌شود. همچنین از این سازگارکننده در ترکیب با پلیمرهای PA و PC نیز استفاده می‌شود که به عنوان نرم کننده و بهبود دهنده ضربه این پلیمرها کاربرد دارد. یکی از دلایل استفاده از این نوع سازگارکننده مالئیکه در ترکیب با پلیمرها و نرم کنندگی آن‌ها، کاهش محدودیت‌های بازیافت پلیمر و کاهش قیمت مواد اولیه مصرفی است که در نهایت صرفه اقتصادی زیادی به همراه دارد. در به کار بردن سازگارکننده مالئیکه پایه TPE به عنوان نرم کننده پلیمرهایی چون پلی آمید و پلی کربنات باید به میزان آن نیز توجه کنید که در صورت استفاده غیر بهینه، استحکام پلیمر کم می‌شود و مشکلات ساختاری در پی دارد. از دلایل دیگر کاربرد این سازگارکننده در پلیمرهای PA و PC  می‌توان به کاربرد بالای این پلیمر‌ها در تولید محصولات گوناگون با مقاومت و استحکام بالا اشاره کرد که متاسفانه با وجود ضعف‌های شکنندگی و ضربه پذیری پایین، محصولات تولیدی به حد کافی از کیفیت نمی‌رسد. در این حالت سازگارکننده مالئیکه پایه TPE ضعف‌های موجود را برطرف کرده و باعث ارتقا کیفیت محصولات تولیدی می‌شود.

مزایای استفاده از سازگارکننده مالئیکه TPE

استفاده از سازگارکننده مالئیکه TPE مزایای بسیاری دارد که مورد توجه تولیدکنندگان زیادی قرار گرفته است‌. یکی از مزیت‌های استفاده از این نوع سازگارکننده‌ها، مقرون به صرفه بودن آن‌ها است. چرا که در ترکیب سازگارکننده مالئیکه TPE با پلیمرها، محدودیت‌های بازیافت پلیمر و قیمت مواد اولیه کاهش پیدا می‌کند و همین امر منجر به کاهش قیمت محصولات نهایی می‌شود.

توجه: این نکته را توجه داشته باشید که در صورت استفاده از سازگارکننده مالئیکه TPE به عنوان نرم کننده در پلیمرهایی مانند پلی آمید و پلی کربنات لازم است به میزان آن توجه کرد. چرا که اگر به صورت غیربهینه به کار رود، منجر به پایین آمدن استحکام پلیمر و مشکلات ساختاری در محصول خواهد شد.

از دیگر مزیت‌های استفاده از این سازگارکننده‌ها در پلیمرهای PA و PC، می‌توان به ارتقا کیفیت محصولات تولیدی اشاره کرد. این پلیمرها کاربرد گسترده‌ای در تولید محصولات مختلف با مقاومت و استحکام بالا دارند. اما به دلیل وجود ضعف‌هایی همچون شکنندگی و ضربه‌پذیری پایین، محصولات نهایی از کیفیت کافی برخوردار نیستند. از این رو با افزودن سازگارکننده مالئیکه TPE می‌توان با برطرف کردن این ضعف‌ها محصولی با کیفیت تولید کرد.

ساختار سازگارکننده مالئیکه پایه TPE

همانطور که پیشتر اشاره شد، سازگارکننده پایه TPE از اجزای مختلفی تشکیل شده است که وابسته به خواص مورد انتظار تهیه می‌شود. در تهیه این سازگارکننده از پلیمرهایی چون پلی پروپیلن، پلی اتیلن، پلی آمید، پلی استایرن در ترکیب با فاز نرم رابری چون SBS، POE، NBR و…، نرم کننده، فیلر، رنگدانه، افزودنی‌ها و عامل پخت استفاده می‌شود که باعث ایجاد گروه‌های مختلفی از این سازگارکننده می‌شود. یکی از ارزانترین گروهای TPE، پایه Polyolefin و رابر استایرنی SBS است که پایداری حرارتی و خواص مکانیکی آن نسبت به سایر گروه‌ها اندکی پایین‌تر است. اما تنظیم سختی آن با سهولت بیشتری صورت می‌گیرد. هر کدام از این سازگارکننده‌های پایه TPE وابسته به کاربردشان در دماهای مختلفی تولید می‌شوند تا در نهایت به خواص مورد نیاز در کامپاند برسند.

قیمت سازگارکننده مالئیکه پایه TPE

در تولید سازگارکننده پایه TPE از مواد اولیه متنوعی استفاده می‌شود که وابسته به نوع و کیفیت آن‌ها قیمت سازگارکننده متغیر است. به طور کلی این سازگارکننده در گروه‌های مختلفی تهیه می‌شود که شیوه تولید هرکدام از هم متمایز است. بنابراین نمی‌توان قیمت واحدی برای این سازگارکننده معین کرد. برای استعلام قیمت این محصول، بهتر است در ابتدا نیاز محصول تولیدی را شناسایی کنید و با توجه به خواص مدنظرتان با مشاوران فروش شرکت‌های تولیدکننده وارد مذاکره شده و ضمن دریافت اطلاعات از محصولات هر یک، قیمت آن را استعلام بگیرید. در نهایت با مقایسه شرکت‌های تولیدکننده و سازگارکننده‌های پایه ‌TPE، محصول مورد نیاز و تولیدکننده معتبر را شناسایی کنید.

جمع بندی

سازگارکننده مالئیکه پایه TPE یکی از مواد اصلی ترکیبات کامپاند‌هایی چون PS، ABS، PA و PC است که به ضربه پذیری و نرم کنندگی آن‌ها کمک می‌کند و باعث از بین بردن ضعف‌هایی چون ضربه پذیری پایین و شکنندگی این پلیمرها می‌شود. همچنین به دلیل نقش سازگارکنندگی، پیوند قوی میان افزودنی و پایه پلیمری کامپاند ایجاد کرده که ترکیبی پایدار شکل گیرد. ما در این مقاله با سازگارکننده مالئیکه پایه TPE و کاربردهای آن آشنا شدیم تا شما عزیزان به هنگام تهیه این محصول از شرکت سی وان پلیمر اطلاعات کافی برخوردار باشید.

 

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “سازگارکننده‌های مالئیکه پایه TPE”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *