1. سی‌وان پلیمر
 2. /
 3. سازگارکننده های مالئیکه
 4. /
 5. سازگارکننده‌های مالئیکه پایه PP

سازگارکننده‌های مالئیکه پایه PP

دسته محصول: سازگارکننده های مالئیکه
دیتاشیت ها

امروزه با پیشرفت صنعت پلاستیک از مواد تقویت کننده‌ای چون مستربچ‌ها و کامپاندها استفاده می‌شود تا ضعف مواد اولیه این محصولات کاهش یافته و سطح کیفیت آن ارتقا یابد. هر کدام از این افزودنی‌ها از مواد مختلفی تشکیل شده اند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها سازگارکننده مالئیکه است. این سازگارکننده با توجه به پایه افزودنی خود در انواع متنوعی وارد بازار می‌شود که یکی از نمونه‌های شناخته شده آن، سازگارکننده مالئیکه پایه PP است. همراه ما باشید تا در این مقاله با این سازگارکننده و ویژگی‌های آن بیشتر آشنا شویم.

سازگارکننده‌های مالئیکه پایه PP که با نام‌های دیگری مانند پلی پروپیلن مالئیکه، پلی پروپیلن گرافت شده، سازگار کننده PP و عامل جفت کننده نیز شاخته می‌شوند، یکی از پرکاربردترین  سازگارکننده ‌های پلی پروپلین و فیلرهای گوناگون هستند که در تولید کامپاندهای کربنات کلسیم، تالک، الیاف شیشه، چوب پلاستیک ، آلیاژ پلی آمید با پلی پروپیلن، کیسه گونی،پلاستیک حاوی فیلر مانند کربنات،تالک و الیاف شیشه کاربرد دارند. این محصول باعث بهبود خواص کامپاند، افزایش میزان فیلر، کاهش قیمت فیلر می‌شوند. کاربردهای عمده این محصول با پلی‌اتیلن گرافت شده با مالئیک انیدرید یکسان است  و در صنایع مشترکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاربرد این محصول در: تولید ظروف یکبار مصرف گیاهی، ظروف یکبار مصرف و کربنات کلسیم، صنایع چوب پلاستیک، تولید قطعات  پلاستیکی خودرو (قطعات موتور خودرو، سپر ، قطعات رنگ‌شونده خودرو، باک بنزین و…) و در کامپاندهای بازیافتی است.

پلی پروپیلن گرافت شده با مالئیک انیدرید

پلیمرهای گرافت شده با مالئیک انیدرید یا پلیمرهای مالئیکه به عنوان سازگارکننده  (Compatibilizer) یا کوپلینگ ایجنت (Coupling agent) موجب افزایش چسبندگی و اتصال پلیمرهای غیر قطبی با دیگر اجزاء شامل پلیمرهای قطبی، الیاف شیشه، کربنات کلسیم، تالک، مواد ضد شعله، پودر چوب، پودر نشاسته و غیره می شوند. این سازگارکننده ها با نام تجاری Kimcross معرفی و بر پایه پلیمرهایی مانند پلی پروپیلن، پلی اتیلن، پلی اولفین الاستومر و اکریلونیتریل بوتادین استایرن در گرید های مختلف تولید و عرضه می شوند.

آشنایی با سازگارکننده پایه PP

سازگارکننده یکی از ترکیبات مهم در فرمولاسیون محصولات پلیمری است که با وجود تنوع زیاد به پیوند بهتر ترکیبات قطبی و غیر قطبی کمک می‌کند. در واقع مواد تشکیل دهنده محصولات پلیمری، پایه پلیمری و افزودنی آن است که اغلب این دو با هم ناسازگارند. بنابراین وجود عامل دیگری چون سازگارکننده می‌تواند به ایجاد پیوند قوی منجرب شود. در این حالت مواد پلیمری سازگاری بیشتری با مواد معدنی، چوب و سایر مواد دیگر پیدا می‌کنند. سازگارکننده مالئیکه پایه PP یا همان پلی پروپیلن، یکی از نمونه‌های پرمصرف سازگارکننده در صنعت پلاستیک است که در تولید کامپاند کربنات کلسیم، شیشه و… استفاده می‌شود. استفاده از این نوع سازگارکننده، باعث بهبود خواص محصولات شده و با پراکنش بهتر فیلر، تا حد زیادی به کاهش هزینه تولید کمک می‌کند. به طور کلی از عمده‌ترین کاربردهای سازگارکننده مالئیکه بر پایه PP  می‌توان به مواردی چون تولید قطعات پلاستیکی خودرو، کامپاند بازیافتی، ظرف یکبارمصرف و… اشاره کرد.

مزایا استفاده از سازگارکننده مالئیکه پلی پروپیلن

سازگارکننده مالئیکه بر پایه PP به عنوان پیوند دهنده مواد قطبی و غیر قطبی، کمک زیادی به بهبود خواص محصولات تولیدی و پیوند بهتر آن با مواد دیگر می‌کند که مزایا بسیاری به همراه دارد. از مهم‌ترین مزایا سازگارکننده مالئیکه پلی پروپیلن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • پراکنش بهتر فیلر
 • افزایش میزان پرکننده
 • قطبی شدن پلیمر
 • عدم کلوخه شدن
 • بهبود خواص مکانیکی
 • رنگ پذیری بهتر سطوح
 • افزایش چسبندگی
 • امکان بهره گیری از الیاف بیشتر

علاوه بر مزایا اشاره شده که تاثیر بسیاری بر ارتقا سطح کیفیت محصول دارند، می‌توان به کاهش هزینه تولید محصولات نیز اشاره کرد که تولیدات را با صرفه اقتصادی زیادی همراه می‌کند. بنابراین شما با استفاده از این سازگارکننده علاوه بر بهبود خواص محصولات از هزینه‌های اضافی جلوگیری می‌کنید.

کاربرد سازگارکننده مالئیکه بر پایه PP

سازگارکننده مالئیکه پلی پروپیلن یا پلی پروپیلن گرافت شده با مالئیک انیدرید، به دلیل وجود مزایا بسیار نام برده شده، در صنایع مختلفی کاربرد دارد و به بهبود خواص محصولات تولیدی آن‌ها کمک می‌کند. کاربردهای این سازگارکننده مالئیکه عبارتند از:

 • تولید کامپاند کربنات و تالک برای ظروف یکبار مصرف، کارتن پلاست و…
 • تولید کامپاند چوب برای چوب پلاست
 • تولید کامپاند الیاف شیشه برای تولید قطعات خودرو
 • تولید کامپاند سپری برای رنگ پذیری بهتر سطوح سپر
 • تولید مواد بازدارنده شعله
 • بسته بندی
 • تولید محصولات الکترونیکی

از دیگر کاربردهای این ماده می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سازگارکننده در کامپاندهای چوب پلاستیک پایه PP
 • سازگارکننده در آلیاژهای PP/PA
 • سازگارکننده در کامپاندهای پلی پروپیلن/الیاف شیشه
 • سازگارکننده در کامپاندهای پلی پروپیلن/کربنات
 • سازگارکننده در ساخت ظروف زیست تخریب پذیر پایه نشاسته
 • سازگارکننده در کامپاندهای پایه پلی پروپیلن
 • سازگارکننده در کامپاندهای مورد استفاده در صنعت خودرو
 • سازگارکننده در کامپاندهای مورد استفاده در صنعت لوله

و به طور کلی هرگونه مواد پلیمری که در ترکیبات آن‌ها مواد قطبی و غیرقطبی با غیر یکنواختی، مانع از ایجاد ترکیب مناسب با عملکردی صحیح شود.

نحوه عملکرد پلی پروپیلن گرافت شده با مالئیک انیدرید

کامپاند به عنوان افزودنی در تولید مواد پلیمری، تاثیر بسیاری بر بهبود خواص محصول تولیدی دارد. این افزودنی خود از موادی تشکیل شده است که گاه به دلیل عدم یکنواختی آن‌ها، عملکرد کامپاند به سطح موردنیاز نمی‌رسد. بنابراین برای رفع این چالش‌ها از سازگارکننده بر پایه‌های گوناگون استفاده می‌شود تا کامپاند تولیدی به ترکیبی یکنواخت و موثر تبدیل شود. ساختار غیر قطبی پلی پروپیلن با ساختار قطبی افزودنی‌ها ناسازگار هستند که به ترکیبی غیر یکنواخت منجرب می‌شود. قرارگیری این ترکیب در ماتریس پلیمر باعث افت خواص مواد شده و کمکی به بهبود خواص نمی‌کند. تمامی این چالش‌ها تنها با وجود ماده‌ای چون سازگارکننده برطرف می‌شود. سازگارکننده مالئیکه بر پایه PP با ایجاد پیوند قوی میان دو ساختار قطبی و غیر قطبی، یکنواختی ترکیب را به دنبال دارد که در کنار مواد پلیمری دیگر، باعث ارتقا سطح کیفیت آن و کاهش هزینه‌های تولید می‌شود.

جمع بندی

سازگارکننده مالئیکه بر پایه PP یکی از انواع سازگارکننده‌های پرکاربرد در صنعت تولید محصولات پلاستیکی است که با ایجاد پیوند قوی میان ترکیبات قطبی و غیر قطبی، باعث عملکرد بهتر آن‌ها در کنار یکدیگر می‌شود. وجود این ماده از بسیاری از محدودیت‌های تولید محصولات جلوگیری کرده است و با امکان تولید گستره وسیعی از کامپاندها، به بهبود خواص پلیمرها و ارتقا سطح کیفیت محصولات کمک می‌کند. ما در این مقاله به بررسی ویژگی‌ها و مزایا این نوع سازگارکننده و کاربردهای آن پرداختیم تا شما از میزان کاربرد و اهمیت این محصول آگاهی یابید.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “سازگارکننده‌های مالئیکه پایه PP”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *