1. سی‌وان پلیمر
 2. /
 3. سازگارکننده های مالئیکه
 4. /
 5. سازگارکننده‌های مالئیکه پایه PS

سازگارکننده‌های مالئیکه پایه PS

دسته محصول: سازگارکننده های مالئیکه
دیتاشیت ها

سازگارکننده در کامپاندهای پایه پلی استایرن که به نام Aria Couple 1631 شناخته می‌شود، یک پلی استایرن با ضربه بالا عامل‌دار شده با انیدرید مالئیک است. اساساً به عنوان یک سازگار کننده بین پلیمرهای پلی استایرن و قطبی مانند پلی آمیدها، پلی کربنات‌ها، پلی استرها و غیره طراحی شده است. عامل‌دار کردن پلی استایرن توسط انیدرید مالئیک یک راه موثر برای افزایش قطبیت پلی استایرن به منظور افزایش سازگاری آن با سایر پلیمرهای قطبی است تا بتوان خواص ترکیبات مبتنی بر پلی استایرن را بهبود بخشید.

اهمیت سازگارکننده در کامپاندهای پایه پلی استایرن

در عصر حاضر، نیاز صنعت پلاستیک در حال گسترش است. بسیاری از این نیازها توسط مواد خالص برآورده نمی‌شود و اینجاست که صنعت کامپاندها وارد عمل می‌شود. در این صنعت با ترکیب دو یا چند پلیمر، خواص محصولات پلاستیکی بهبود می‌یابد. در صنعت کامپاند، اختلاط فاز یک موضوع اساسی است که در آن قطبیت یا عدم قطبیت مواد نقش اساسی دارد. پلی استایرن به دلیل خواص قابل توجه و قیمت مناسب به عنوان ماده اولیه، کاربردهای گسترده‌ای دارد و این کاربردها هم اکنون نیز در حال گسترش است.

با افزایش زنجیره‌های پلی بوتادین به ساختار پلی استایرن، مقاومت ضربه‌ای این پلیمر بهبود می‌یابد که به عنوان پلی استایرن با مقاومت ضربه‌ای بالا به بازار عرضه می‌شود. با این خواص پلیمر تغییر می‌کند و در نتیجه به کاربردهای آن نیز افزاوده می‌شود. پلی استایرن کریستالی به دلیل تنش‌های محیطی شفاف و مستعد ترک خورد است. در مقابل، پلی استایرن با مقاومت ضربه‌ای بالا شفاف تا مات است (بسته به میزان پلی بوتادین استفاده شده در ساختار) و در برابر تنش‌های محیطی مقاومت بالاتری دارد. به طور کلی، پلی استایرن با مقاومت ضربه‌ای بالا نسبت به پلی استایرن کریستالی براقیت کمتر، جذب رطوبت کمتر، مقاومت در برابر اشعه گاما کمتر، مقاومت شیمیایی کمتر اما مقاومت ضربه بالاتری دارد.

برخی از پلیمرها ساختار غیر قطبی دارند مانند پلی اتیلن، پلی پروپیلن و پلی استایرن. در مقابل پلیمرهایی با ساختار قطبی مانند پلی آمیدها، پلی کربنات‌ها و پلی استرها و غیره قرار دارند. در صنعت ترکیب، پلیمرهای قطبی و غیرقطبی برای دستیابی به خواص مطلوب کاملاً قابل اختلاط نیستند و به همین دلیل به موادی به نام سازگار کننده نیاز داریم. از آنجایی که سازگارکننده در کامپاندهای پایه پلی استایرن عامل‌دار شده است، می‌تواند پیوندهای شیمیایی با ساختار قطبی و غیر قطبی ایجاد کند. افزودن مقادیری از یک سازگار کننده می‌تواند اختلاط دو فاز را بهبود بخشد و بنابراین ترکیبی با خواص مطلوب به دست می‌آید.

ویژگی‌های سازگارکننده در کامپاندهای پایه پلی استایرن

پلی استایرن اصلاح شده با مالئیک انیدرید که اغلب به عنوان سازگارکننده در کامپاندهای پایه پلی استایرن یا به سادگی کوپلیمر مالئیک انیدرید-پلی استایرن نامیده می‌شود، نوعی کوپلیمر است که در آن گروه‌های مالئیک انیدرید از نظر شیمیایی به ستون فقرات پلی استایرن متصل می‌شوند. این اصلاح خواص پلی استایرن را تغییر می‌دهد و ویژگی‌های منحصر به فردی را در مقایسه با پلی استایرن خالص به آن می‌دهد. برخی از ویژگی‌های سازگارکننده در کامپاندهای پایه پلی استایرن عبارتند از:

 • خواص چسبندگی پلی استایرن را افزایش می‌دهد. این باعث می‌شود که برای کاربردهایی که چسبندگی قوی به مواد دیگر مورد نیاز است، مانند پوشش‌ها، چسب‌ها یا مواد کامپوزیت استفاده شود.
 • وجود گروه‌های انیدرید مالئیک می‌تواند چقرمگی و مقاومت در برابر ضربه پلی استایرن را افزایش دهد. این مشخصات آن را برای کاربردهایی که استحکام و دوام مکانیکی مهم هستند، مانند قطعات خودرو یا مواد بسته بندی مناسب می‌کند.
 • اصلاح انیدرید مالئیک می‌تواند پایداری حرارتی پلی استایرن را بهبود بخشد و آن را در برابر حرارت و تخریب حرارتی مقاوم تر کند. این موضوع دامنه کاربردهای خود را در محیط‌ها یا فرآیندهای با دمای بالا گسترش می‌دهد.
 • سازگارکننده در کامپاندهای پایه پلی استایرن در ستون فقرات کوپلیمر می‌توانند تحت واکنش‌های شیمیایی مختلفی قرار گیرند که امکان عملکرد یا اصلاح بیشتر پلیمر را فراهم می‌کند. این تطبیق پذیری امکان توسعه مواد متناسب با خواص خاص را برای کاربردهای مختلف فراهم می‌کند.

کاربرد سازگارکننده در کامپاندهای پایه پلی استایرن

سازگارکننده در کامپاندهای پایه پلی استایرن به دلیل خواص منحصر به فردش در صنایع مختلف کاربرد دارد. در ادامه به برخی از کاربردهای رایج سازگارکننده در کامپاندهای پایه پلی استایرن اشاره می‌کنیم:

 • به دلیل خواص چسبندگی بهبود یافته در فرمولاسیون انواع چسب استفاده می‌شود. این به اتصال موثر مواد به یکدیگر کمک می‌کند و آن را برای کاربرد در صنایع ساختمانی، بسته بندی و خودروسازی مناسب می‌کند.
 • به عنوان یک سازگار کننده در مخلوط‌های پلیمری و کامپوزیت‌ها برای بهبود سازگاری بین پلیمرهای غیر مشابه استفاده می‌شود. این امر خواص مکانیکی و پایداری مواد کامپوزیت را افزایش می‌دهد. معمولاً در تولید مخلوط‌های پلیمری برای قطعات خودرو، مواد بسته بندی و محصولات ساختمانی استفاده می‌شود.
 • به عنوان پیش ماده‌ای برای سنتز پلیمرهای اصلاح شده مختلف با خواص مناسب عمل می‌کند. می‌توان آن را با مونومرهای دیگر کوپلیمر کرد تا کوپلیمرهایی با ویژگی‌های بهبود یافته مانند چقرمگی بهبود یافته، پایداری حرارتی و مقاومت شیمیایی تولید کند.
 • به عنوان یک کمک پردازش یا اصلاح کننده در پردازش پلیمر برای بهبود شرایط پردازش و خواص محصول نهایی استفاده می‌شود. به افزایش خواص جریان مذاب، پایداری حرارتی و استحکام مکانیکی پلیمرها کمک می‌کند.
 • به عنوان یک تقویت کننده چسبندگی در رابط‌های پلیمر-فلز عمل می‌کند و پیوند قوی بین پلیمرها و فلزات را تسهیل می‌کند. کاربرد آن در تولید قطعات کامپوزیت پلاستیک و فلز مورد استفاده در صنایع خودروسازی و الکترونیکی است.

قیمت سازگارکننده در کامپاندهای پایه پلی استایرن

لیست قیمت سازگارکننده در کامپاندهای پایه پلی استایرن براساس مقدار، برند، کیفیت محصول نرخ ارز و سایر موارد متفاوت است. برای اطلاع از قیمت و نحوه خرید سازگارکننده در کامپاندهای پایه پلی استایرن با تیم مشاوران ما تماس بگیرید.

Reviews

There are no reviews yet.

Be the first to review “سازگارکننده‌های مالئیکه پایه PS”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *